Uyku Sorunları ( Horlama Nedir? Nasıl Tedavi edilir?)

Horlama uyku sırasında ağız ve burun arkasındaki hava yolunda darlık olduğunda oluşan gürültülü sese denir. Uykuda; dil kökü, yumuşak damak ve küçük dilin genizle birleştiği bölge kendiliğinden daralıp, solunum sırasında titreşerek horlama sesini ortaya çıkarır.
Yapılan çalışmalarda normal erişkin insanların %45 i zaman zaman horlarken, % 25 i devamlı horlamaktadır. Horlama problemi ilerleyen yaş ve kilo ile artar. Horlama sosyal ve tıbbi bir problemdir. Horlama, kişinin yatağını, odasını, evini paylaştığı kişileri hatta komşularını bile rahatsız edebilir. Horlayan kişinin; yolculuk, tatil veya iş gezilerinde uyku sırasında yakınındaki kişiler uykusuz kalarak rahatsız olur.
1. HORLAYAN KİŞİDE SOLUNUM YOLU PROBLEMLERİ
1) Dil ve boğaz kaslarının gerginlikleri azalmıştır. Alkol, ilaçlar veya uykunun derin fazı bu gevşemeyi artırabilir.
2) Boğazdaki yumuşak dokular aşırı büyüktür. Geniz eti, bademcik, şişman kişilerde kalın boyun yağlı dokusu, boğaz ve genizdeki kist,polip ve tümörler horlamaya neden olabilir.
3) Yumuşak damak ve küçük dilin aşırı uzun ve sarkık olması görülebilir.
4)Burun tıkanıklığı yapan durumlar;burun orta bölmesindeki eğrilikler,alerjik nezle veya sinüzitte burun etlerinin şişmesi,polip ve tümörler burun tıkanıklığına neden olabilirler.
2. UYKUDA SOLUNUM DURMASI (UYKU APNE SENDROMU)
Horlamanın en ağır formu  Uykuda Solunum Durması Hastalığıdır. Her 100 kişiden 5 inde olduğu bilinmektedir.Uyku sırasında solunumun 10 saniyeden fazla bir süre için durması şeklinde ortaya çıkar. Bu solunum durması nöbetlerinin bir saatlik uykuda 5 kez den fazla olması ciddi bir problem varlığını gösterir.
Aşırı Horlama ve Uykuda Solunum Durması Hastalığında uykuda kan oksijenini düşmesi sonucu, ilerleyen yıllarda kalp ritim bozuklukları, yüksek tansiyon, kalp büyümesi, kalp yetmezliği,  felç gibi ciddi hastalıklara neden olur.
3. GECE BELİRTİLERİ
1)Horlama
2)Ağız-boğaz kuruluğu
3)Gece idrara çıkma
4Gece terlemesi
5)Özefageal reflü
6)Uykuda aşırı hareketlilik ve huzursuzluk
7)Uykuya dalma ve uykuyu sürdürmede bozukluk.
4. GÜNDÜZ BELİRTİLERİ
1)Gündüz uykululuk hali
2)Sabah yorgun ve dinlenmemiş uyanma
3)Gündüz uyuklama
4)Sabah baş ağrısı
5)Konsantrasyon bozukluğu,unutkanlık, hafıza kusurları,dikkat azlığı
6)Sinirlilik,anksiyete,depresyon gibi psikiyatrik bozukluklar
7)Cinsel fonksiyon bozuklukları
8)İlerleyici kilo alımı veya kilo verememek.
Uykuda  nefes durması hastalığı yaşam kalitesini bozar.Gece boyu uykusunu alamayan hastalar gündüz bazen uygunsuz yerlerde  yerler de uyuya kalabilirler.İş ve özel hayatlarında uykululuk nedeniyle ciddi problemler yaşayabilirler.Araba kullanırken uyuklayarak 2-3 kez daha fazla trafik kazasına neden olabilirler.
5. UYKU TESTİ
Horlamanızın boyutu ve vücudunuzda neden olduğu değişiklik ve bozuklukları tesbit etmek için uyku testi ( polisomnografi) yapılması altın standart olarak çok değerlidir. Uyku Testi uyku laboratuarında hastanın bir gece yatırılarak uykunun özelliklerini gelişmiş teknolojik izleme cihazları ile kaydedildiği bir testtir.
Tek kişilik uyku odasında, polisomnografi teknisyenleri tarafından gece boyunca videopolisomnografi kayıtları yapılır. Kayıt sırasında hastalar rahatça hareket edebilir, istedikleri pozisyonda uyuyabilir. Cihazın elektrod adı verilen cilt üzerine yerleştirilen yapışkanlı kayıt uçları yoluyla 8 saatlik uyku süresince uykunun derinliği, beyin dalgaları (EEG), göz hareketleri (EOG), çene ve bacak kas kasılmaları (EMG), ağız ve burundan girip çıkan hava miktarı, solunum sesleri, karın kasları ve diyaframın soluk alma işlemi için yaptığı hareketler, yataktaki yatış pozisyonu kan oksijen seviyesi, ağızdan çıkan karbondioksit seviyesi ve kalp grafisi kayıt altına alınır. Gerekli olursa uyku süresince hastanın video kayıtları incelemeye eklenebilir.
Yaklaşık 1000 sayfayı bulan kayıtlar, uzman hekim tarafından değerlendirilerek rapor edilir. Horlama ve uykuda solunum durması, huzursuz bacak sendromu veya diğer nörolojik sendromlara kadar değişik uyku bozukluklarının tanısı konur.
6. TEDAVİ
Tedavi teşhise dayanır. Sürekli horlayan çocuk ve erişkinler mutlaka KBB uzmanınca detaylı olarak muayene edilmelidir. Şüpheli olgular Uyku testi ile incelenir. Horlama hastalarının çoğu tıbbi tedavi ve cerrahi tedavi ile iyileştirilebilir.Horlamada erken dönemde yapılacak müdahale ile horlamanın sürekli hale gelmesine neden olan solunum yolu dokularının bozulması önlenebilir.
Hastalığın şiddetine ve uyku testinde parametrelerin gösterdiği yönde tedavisi yapılır.
1)    Kilo verme; 5–10 kilo vererek şikâyetler azalabilir. Fakat hastalık kilo vermeyi önleyebilir.
  • Alkol; hastalığın şiddetini arttırır hatta ani ölümlere neden olabilir.
3)    Uyku ilaçları da alkole benzer etki gösterir.
  • Pozisyon; sırtüstü yatmak dil kökünün daha çok geri düşerek şikâyetlerinin artmasına neden olur.
  • Cerrahi  Tedaviler : Solunum yolundaki tespit edilen darlıkların düzeltilmesi horlamayı ve apneyi düzeltebilir.
  • Sürekli Pozitif Basınç Tedavisi (CPAP)
Diğer yöntemlerle tedavi edilemeyen hastalarda kullanılacak etkili ve kesin tedavi yöntemidir.
Bu cihazla uyuma esnasında; uykuda solunum durmaları önlenir. Oksijen düzeyleri düzelir. Hasta uyku dönemlerini tam olarak geçirir.
Bu cihazla basıncı ayarlanabilen bir hava kompresörü yardımıyla burundan verilen basınçlı hava ile solunum yolunun daralıp tıkanmasını önler.
Bu tedavi için hasta uyku laboratuarında bir gece daha yatarak uygun basınç ayarlanması ve cihaza uyum denemesi yapılır.
Eğer yakınlarınız gece horlamalarınızdan şikayet ediyorsa, bunu sadece bir yakınma olarak değerlendirmeyip, bir hekime başvurmalısınız. Unutmayın horlama çaresiz değildir.

 

www.akdenizkbb.com adresinden ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Adres: Hocaüveyz Mah. Akdeniz Cad. Yılmaz Apt. No:90 Kat:4-5 Fatih- İstanbul

Telefon: 0212 521 32 21 Faks:0212 523 66 74

E-Posta: bilgi@akdenizkbb.com

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !